O autorze
Talent.pl to pierwszy w Polsce portal internetowy o charakterze społecznym umożliwiający osobom utalentowanym w aż 13 kategoriach i ponad 50 podkategoriach artystycznych zaprezentowania się wszystkim użytkownikom internetu, w postaci stworzonych przez siebie dzieł audio, wideo, zdjęć lub audio-wideo. Talent.pl to już ponad 53.000 unikalnych dzieł swoich użytkowników! 

Talent.pl umożliwia zarówno osobom prywatnym jak i firmom przeglądanie i wyszukiwanie utalentowanych osób np. w celu ich późniejszego zatrudnienia, objęcia w portalu "Mecenatu" nad ich twórczością w różnych formach oferowanych przez portal, lub też wyłącznie zachwycania się ich umiejętnościami. Talent.pl skierowany jest zarówno do młodych jak i starszych internautów szukających wartościowych form rozrywki, kochających różne formy sztuki oraz nastawionych na wspieranie ludzi utalentowanych i rozwijanie się. Przedsięwzięcie kierowane jest do ludzi zajmujących się sztuką profesjonalnie bądź amatorsko, dla miłośników sztuki, oraz tych, którzy szukają wartości w życiu.

Pochwała bazgrolenia

http://pl.freepik.com/
Są dwie grupy ludzi: pierwsza z nich składa się z osób których zeszyty zawsze wypełnione są nienagannie równymi notatkami. Nie dość, że tekst jest poukładany, pismo staranne to marginesy są zupełnie czyste i puste. Notatniki tych osób, w dziwny sposób, nie mają żadnych zbędnych kresek czy kropek nie wspominając o kolorowych, przypadkowych plamach. Często są obiektem zazdrości wszystkich, którzy nie potrafią zachować swoich notesów w tak perfekcyjnym stanie. Do drugiej grupy, na potrzeby poniższego tekstu, zaliczymy osoby, których zeszyty upstrzone są przeróżnymi rysunkami. Na marginesach znaleźć można wszystkie rodzaje esów-floresów, zwierzęta, domki, kwiatki, twarze ludzi a przede wszystkim abstrakcyjne kształty. Jeżeli należycie właśnie do tej grupy i z zazdrością spoglądaliście czasem na idealne notatki z czystymi marginesami Waszych koleżanek i kolegów, mamy dla Was dobrą wiadomość. Bazgrolenie pobudza kreatywność, to udowodnione naukowo!

Z badań przeprowadzonych w Dordt College w stanie Indiana przez Wendy Van Dyk wynika, że studenci, którzy słuchali wykładu rysując bezwiednie w swoich zeszytach, na egzaminie poradzili sobie równie dobrze jak Ci, którzy w tym czasie robili skrupulatne notatki. Najgorzej wypadła natomiast trzecia grupa studentów biernie słuchających wykładowcy.


Dlaczego jest tak, że takie ciągłe " dłubanie" może przełożyć się na łatwiejsze przyswajanie informacji? Odpowiedź jest prosta. Dzięki badaniom wiadomo, że bezwiedne rysowanie różnych kształtów na kartce uaktywnia prawą półkulę mózgu odpowiadającą za twórcze myślenie. To ona wyzwala w nas kreatywność, jest odpowiedzialna za wyobraźnię i postrzeganie kolorów. Matt Groening, twórca "Simpsonów" twierdzi, że bohaterowie jego komiksu powstali właśnie z takich szkolnych „esów-floresów”. Nie przypadkowo rękopisy takiego Wielkiego Mistrza jak Leonardo da Vinci pełne są różnych rysunków i bazgrołów.
Do prawej półkuli należą również nasze sny i marzenia senne. Może właśnie dlatego Jack Goodman londyński psychoterapeuta rysowanie na karteczkach np. podczas rozmowy telefonicznej nazywa dziennymi marzeniami sennymi, świadczącymi o ciągłej gotowości do kreatywnych działań.

Chociaż samo słowo gryzmoły jest nacechowane pejoratywnie, to jednak wśród dzisiejszych artystów można znaleźć takich, którzy właśnie to gryzmolenie podnieśli do rangi sztuki. Określenie piękne gryzmoły brzmi może trochę jak oksymoron, jednak takowe istnieją. Twórcą prac złożonych z tysiąca malutkich kształtów jest Kerby Rosanes, ilustrator z Filipin. Jego prace, wykonane cienkopisem stworzone są z sieci kunsztownych kształtów i linii układają się w jedną dużą całość. Takie bazgroły to prawdziwe dzieło sztuki. Autor cierpliwie tworzy swoje rysunki przykładając się do każdej najmniejszej kreski. Czy nazwanie jego prac pięknymi gryzmołami jest czymś nieodpowiednim? Rosanes podniósł bazgroły do wyższej rangi, stworzył z nich swój własny niepowtarzalny styl.

Twórca powyższego rysunku zadbał jeszcze o jedną rzecz: o kompozycję swoich rysunków na kartce papieru. To sprawia, że całość wygląda estetycznie i efektownie. A jak się okazuje, miejsce, które wybierzemy na swoje rysunki jak i to co rysujemy może mieć jeszcze inne znaczenie. Anne Koren założycielka Graphology Center przypisuje kształtom różne cechy osobowości. I tak kształty okrągłe należą do osób o naturze marzycieli, natomiast posiadacze umysłów ścisłych tworzą przeważnie figury geometryczne o ostrych krawędziach. Co więcej, cechy osobowości można odczytać także z miejsca, w którym autor umieścił swoje rysunki. Jeżeli rysunki zajmują środek kartki, prawdopodobnie należą do ekstrawertyka, jeżeli zaś na górze strony to autorem będzie raczej osoba o entuzjastycznym usposobieniu. Osoby praktycznie podchodzące do życia swoje rysunki umiejscowią na dole strony, chociaż takie umiejscowienie może także być sygnałem o depresji... W świetle tych informacji notatnik bądź szkicownik okazuje się być niezwykle intymną sprawą.


Jeżeli Wasze notatniki pełne są małych rysunków, nie martwcie się, bo świadczy to o Waszej kreatywności i umiejętności twórczego myślenia. Mamy nadzieję, że Wasze szkicowniki są wypełnione po brzegi pięknymi gryzmołami, które są zaczątkiem wielu nowych pomysłów. A może traktujecie Wasze esy floresy tak jak wspomniany Kerby Rosanes nadając im rangę sztuki? Jakiekolwiek by nie były Wasze notatniki, pamiętajcie, żeby swoich bazgrołów nie pokazywać byle komu a także, żeby wykazać się wyrozumiałością gdy na spotkaniu firmowym ktoś będzie kreślił w swoim kalendarzu fantazyjne kształty.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...