O autorze
Talent.pl to pierwszy w Polsce portal internetowy o charakterze społecznym umożliwiający osobom utalentowanym w aż 13 kategoriach i ponad 50 podkategoriach artystycznych zaprezentowania się wszystkim użytkownikom internetu, w postaci stworzonych przez siebie dzieł audio, wideo, zdjęć lub audio-wideo. Talent.pl to już ponad 53.000 unikalnych dzieł swoich użytkowników! 

Talent.pl umożliwia zarówno osobom prywatnym jak i firmom przeglądanie i wyszukiwanie utalentowanych osób np. w celu ich późniejszego zatrudnienia, objęcia w portalu "Mecenatu" nad ich twórczością w różnych formach oferowanych przez portal, lub też wyłącznie zachwycania się ich umiejętnościami. Talent.pl skierowany jest zarówno do młodych jak i starszych internautów szukających wartościowych form rozrywki, kochających różne formy sztuki oraz nastawionych na wspieranie ludzi utalentowanych i rozwijanie się. Przedsięwzięcie kierowane jest do ludzi zajmujących się sztuką profesjonalnie bądź amatorsko, dla miłośników sztuki, oraz tych, którzy szukają wartości w życiu.

Kamyk Zielony czyli rzecz o tym dokąd podróżowali Wielcy Mistrzowie. Zima na Majorce.

Majorka
Majorka http://www.majorka.com.pl/
Dla jednych podróż jest ucieczką, dla innych przygodą albo szansą na coś nowego. Dla twórców podróż może być ożywczą kąpielą, która wyostrza zmysły i przynosi nowe pomysły. Jedni czerpać będą z samego doświadczenia podróżowania, inni szukać inspiracji w miejscu, które odwiedzili. Dzisiaj zabiorę Was w podróż na Baleary...

Hiszpański Archipelag to bajeczne miejsce pełne wspaniałych krajobrazów, malowniczych zatoczek i piaszczystych plaż. Jedna z najbardziej znanych wysp archipelagu, Majorka jest przez niektórych nazywana rajem na ziemi. Jak się okazuje nie zawsze jest to ciepłe i przyjazne miejsce porywające krajobrazami, przyjaźnie witające podróżnych. Fryderyk Chopin spędził na Majorce zimowe wakacje, które zapisały się w jego wspomnieniach niezbyt przyjemnie.

Polski kompozytor przyczynił się do rozsławienia jednego z wyspiarskich miasteczek. Valldemossa, oddalona od Palma De Mallorca jedynie o 17 km, położona jest u stóp gór Sierra de Tramuntana. Do miasteczka prowadzi kręta i wąska droga wijąca się między górami i przepaściami. Podróż nie należy do najprzyjemniejszych, a u niektórych może powodować przyspieszone bicie serca. Na szczęście trud podróży sowicie wynagradza zapierający dech w piersiach widok miasta. Dzisiaj, Valldemossa jest drugą, najchętniej odwiedzaną miejscowością zaraz po stolicy.


Chopin spędził tutaj zimę na przełomie 1838 i 1839 roku razem ze swoją kochanką Georg Sand i jej dwójką dzieci. Wszyscy w czwórkę mieszkali w ascetycznych celach zakonu Kartuzów. Chociaż dzisiaj Majorka pielęgnuje pamięć o Chopinie, w zapiskach z podróży Georg Sand jak i w listach Chopina nie znajdziemy ciepłych wspomnień tego wyjazdu. Zima okazała się wyjątkowo chłodna i deszczowa. Para czuła się odosobniona, ponieważ mieszkańcy wyspy traktowali ich wrogo. Majorkanie bali się gruźlicy, na którą chorował kompozytor. Niechęć do przybyszów z Paryża potęgowało ekscentryczne zachowanie pisarki noszącą męskie garnitury i palącą fajkę. Ponadto para budziła zgorszenie, nie kryjąc się ze swoim romansem.

Poczucie osamotnienia potęgowało miejsce w którym mieszkali. Cele były wysokie, chłodne i skromnie umeblowane. Za oknem deszcz i wiatr, który hulał przez puste wnętrza zakonu. Do złych wspomnień przyczyniły się także perturbacje związane z fortepianem Chopina, który dotarł do kompozytora na trzy tygodnie przed jego wyjazdem. I chociaż polski kompozytor w obliczu wszystkich tych przeciwności losu nie do końca doceniał piękną okolicę, to mimo wszystko właśnie tutaj dokończył cykl swoich najsłynniejszych preludiów, w tym Preludium des – dur Deszczowe).


Będąc na Majorce, można odwiedzić cele zamieszkiwane niegdyś przez Fryderyka Chopina i Georg Sand. Nie zostało w nich za wiele rzeczy po podróżnikach, większość z nich została spalona w obawie przed gruźlicą. Mimo to, pamięć po kompozytorze pozostała a najważniejszym wspomnieniem pobytu Fryderyka w Valldemossie jest Festiwal Chopinowski organizowany co roku w sierpniu. Będąc na wyspie można więc nie tylko nasycić oczy ale i posłuchać pięknej muzyki i ukoić duszę.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...